Specialist Operare Sisteme de Securitate

Company: Global Operation Center | Locuri disponibile: 1 posturi

Job details

  • Departament

    Operations Center

  • Oras

    Bucuresti

  • Experienta

    Mid-Level (2-5 ani)

  • Tip job

    Full-time

  • Limbi vorbite

Descrierea postului:

  • Monitorizarea si operarea sistemelor electronice de securitate instalate intr-o retea de unitati bancare, ATM-uri, vehicule si alte obiective specifice.
  • Asigurarea suportului pentru exploatarea corespunzatoare a sistemelor integrate de securitate si a echipamentelor conexe.
  • Preluarea si tratarea semnalelor de alarma, incidentelor tehnice si solicitarilor arondate ariei profesionale deservite, in conformitate cu normele, procedurile si legislatia in vigoare.
  • Identificarea disfunctionalitatilor echipamentelor si raportarea acestora.
  • Urmarirea parametrilor normali de functionare ai sistemelor, in concordanta cu standardele necesare pentru exploatare.
  • Asigurarea suportului telefonic in diverse situatii specifice conceptului de securitate.
  • Utilizarea unei platforme software dedicata managementului securitatii, prin intermediul careia sunt gestionate alerte, rapoarte, configurari si documente specifice.
  • Relationarea cu prestatorii serviciilor de securitate in vederea tratarii incidentelor, semnalelor de alarma.
  • Asigurarea fluxului de informatii intre departamentele organizatiei.
  • Program de lucru in ture.

Cerinte :

  • Studii medii / superioare;
  • Cunostinte generale IT&C;
  • Cunostinte excelente de operare PC, prevazut cu sistem de operare Windows;
  • Cunostinte de baza in retelistica si hardware;
  • Utilizarea pachetului Microsoft Office (Outlook, Excel, Word) la nivel avansat;
  • Adaptabilitate in utilizarea programelor informatice noi;
  • Utilizarea browserelor Google Chrome, Microsoft Edge, Internet Explorer;
  • Excelente abilitati de comunicare si relationare prin telefon;
  • Coerenta, logica si fluenta in exprimare, atat in ceea ce priveste comunicarea verbala, cat si cea scrisa;
  • Abilitati de a solutiona rapid situatiile dificile;
  • Seriozitate, responsabilitate, incadrarea in termene si prioritizare de actiuni;
  • Viteza de reactie, promptitudine, atentie distributiva;
  • Atitudine pro-client si identificarea solutiilor optime pentru situatiile intalnite;
  • Capacitatea de a lucra independent, in baza normelor si procedurilor existente, prezentand implicare si initiativa;
  • Adaptabilitate la procesul de schimbare, indiferent de natura sa: tehnologic, procedural, organizational;
  • Excelente abilitati de analiza si organizare;
  • Atentie la detalii si capacitate de concentrare simultana la mai multe procese;
  • Spirit de echipa.

Constituie un avantaj:

  • Experienta de 1-2 ani in call-center / dispecerat;
  • Cursuri finalizate de comunicare / call – center / helpdesk;
  • Experienta in utilizarea sistemelor de  helpdesk ticketing;
  • Atestat Dispecer Centru de Alarma;
  • Atestat Tehnician;
  • Atestate/ certificari ale competentelor IT&C.

Oferta (bonusuri, beneficii):

  • Oferta salariala motivanta;
  • Echilibru intre viata personala si cea profesionala, prin prisma programului de lucru in ture;
  • Plan de stimulare corespunzator performantelor personale si ale organizatiei;
  • Mediu de lucru placut.