Sales Account Manager

Company: Global Technical Services | Open positions: 5

Job details

  • Department

    Technical & Support

  • City

    Bucuresti

  • Experience

    Mid-Level (2-5 ani), Senior (5-10 ani)

  • Job type

    Full-time

  • Spoken languages

    Engleza

Responsabilitati principale:

  • Construieste strategia proprie de vanzare in conformitate cu obiectivele primite si piata adresata;
  • Creste numarul clientilor existenti prin castigarea de noi clienti care nu se regasesc in portofoliul actual;
  • Descopera si evalueaza potentialul de clienti si oportunitati noi din piata;
  • Desfasoara singur sau impreuna cu colegii activitati de prezentare si promovare a produselor companiei;
  • Participa activ sau impreuna cu Clientii la evenimente, prezentari sau expozitii in domeniu;
  • Este in masura sa raspunda la solicitarile sau intrebarile clientilor sau sa preia cererile acestora;
  • Participa la dezvoltarea impreuna cu ceilalti colegi a strategiilor de vanzare si a grilelor de preturi;
  • Primeste si transmite oferte in conformitate cu solictarile clientilor si solutiile corespunzatore;
  • Analizeaza solicitarile clientilor si urmareste intern realizarea la timp a solutiilor tehnico – economice:
  • Sustine si asigura un mediu propice de lucru si de comunicare cu celelalte departamente;
  • Raporteaza catre Directorul de vanzari si asigura rapoartele si informatiile necesare urmarii planului de vanzare.

Cerinte:

  • Studii superioare finalizate (studii tehnice reprezinta un avantaj);
  • Experienta de minim 5 ani intr-o pozitie similara;
  • Disponibilitate pentru deplasare;
  • Cunostinte de operare PC bune (Office este obligatoriu);
  • Cunostinte tehnice de tehnologie reprezinta un avantaj;
  • Cunosterea unui portofoliu de Clienti si Parteneri reprezinta un avantaj;
  • Bune referinte anterioare si capacitatea de a dezvolta noi relatii de lucru;
  • Limba Engleza – avansat vorbire si scriere;
  • Capabilitati de negociere si comunicare;
  • Capacitate de relationare la nivel decizional al Clientilor;
  • Abilitati de prezentare;
  • Spirit de orientare catre atingerea obiectivelor;
  • Capacitate de intelegere si luare de decizii pe baza datelor existente;
  • Sirit dinamic, dorinta pentru impact personal;
  • Capabilitati de lucru in echipa si stabilirea prioritatilor;
  • Analiza, prelucrare a datelor si raportare;
  • Capacitate de lucru sub presiune.

Beneficii:

– Salariu competitiv și bonus direct corelat cu atingerea indicatorilor de performanță;
– Tichete de masă, abonament policlinica privata, participarea la programe de instruire si dezvoltare;
– Instrumente de lucru necesare bunei desfășurări a activității (masina de serviciu, telefon, laptop);

– Mediul de lucru placut. Ne situam intr-o zona centrala, cu sala de relaxare si terasa.